Термотрансферний друк: що таке, його переваги та обладнання

термотрансферная печать на одежде, футболках

Для нанесення зображень на тканину використовують різні технології. Це і вишивка, і прямий друк, при якому використовуються спеціальні принтери для тканини, та технологія термоперенесення. Кожен з них має своє застосування для якогось він підходить краще за інших, а для різних матеріалів або потреб краще підійде інший спосіб друку. Отже, познайомимося з різними способами нанесення принтів на одяг. Термоперенесення або термотрансферний друк – дуже поширений та простий метод перенесення зображення на матеріал.

Що таке термотрансферний друк?

термотрансферний друк

З назви технології випливає, що термотрансфер – це перенесення зображення на виріб за допомогою дії високої температури. Як це працює? Спочатку зображення наноситься на певний носій, тканина укладається в термопрес для термопереноса, а цей носій із зображенням кладеться на тканину, потім прес притискає носій до матеріалу і нагріває і таким чином відбувається термотрансфер. Як носій використовують спеціальний папір або плівку.

Термотрансферний друк на одязі: як виготовити принти

— Друк на термотрансферній плівці

Для того, щоб отримати необхідний малюнок на плівці, використовується плоттер. Плоттер вирізує із плівки необхідний ескіз. Для різнокольорових дизайнів використовують плівки різних кольорів. Сама термотрансферна плівка складається з підкладки, на яку нанесений матеріал, що має в собі спеціальний клей. Вирізаний ескіз накладається зображенням вниз на тканину і під дією термопресу, який притискає плівку та нагріває її, клей розтоплюється та зображення переходить на матеріал та приклеюється до нього. Використання таких плівок дозволяє отримати об’ємне зображення, яке добре тримається на тканині, але при цьому складні малюнки перенести не вдасться.

— Друк на трансферному папері

Ще один вид носія зображення для термоперенесення – це спеціальний папір для термотрансферу. Вона складається з паперової основи, на яку нанесена тонка плівка. Після друку на такому папері його необхідно просушити. Процес перенесення відбувається як і при використанні термотрансферних плівок, але в даному випадку зображення після притиску нагрітої платформою преса переноситься на тканину разом із плівковою частиною паперу для термотрансферу. Після пресування ми відриваємо паперову основу, а плівка з малюнком залишається припаяною до матеріалу. При використанні термотрансферного паперу ми можемо переносити будь-які зображення на будь-який матеріал.

— Сублімаційний друк на тканині

При розгляді різних видів перенесення зображення на тканину за допомогою термопресів окремо слід зупинитись на сублімаційному друку. Основною характерною особливістю цієї технології є те, що фарба переноситься безпосередньо на тканину, забарвлюючи її волокна. Для сублімаційного друку використовується сублімаційний папір та спеціальне сублімаційне чорнило. Після друку зображення переноситься на матеріал за допомогою термопреса.

Коли використовувати термоперенесення?

термотрасферний друк на футболках

Як ми згадували раніше, кожен метод друку має свої переваги, недоліки та сфери застосування. Термотрансферний друк найкраще працює, коли ви хочете отримати багато футболок із майже однаковим принтом. Наносячи зображення на плівку в термотрансферному пресі, можна створити велику кількість практично ідентичних копій. Їхня точність залежить тільки від того, наскільки точно ми дублюємо розташування футболки, блузки, штанів або кепки. Термоперенос – відмінний метод створення рекламної графіки на одязі, а також упаковці. Його можна використати на різних матеріалах.

Переваги термотрансферного друку

Дуже важливою та швидко помітною особливістю є простота термотрансферного друку. Обладнання, яке використовується в даний час, таке як термотрансферний прес, дозволяє робити відбиток, який можна багаторазово копіювати без особливих зусиль. Найбільше часу займає підготовка зображення, інші етапи проходять гладко і без проблем. Завдяки цьому термотрансферний друк великим тиражем є дешевим методом у порівнянні, наприклад, з комп’ютерною вишивкою. Термотрансферні відбитки довговічні, стійкі до вологи та тепла, і при цьому чудово виглядають. Нагріте на матеріалі зображення або напис мають інтенсивні кольори, які довго зберігають глибину і не розпливаються.

Де використовують термотрансферний друк?

 термотрансферная печать

Термотрансферний друк користується популярністю та використовується у різних сферах діяльності. Це, наприклад, виготовлення дизайнерського одягу чи рекламний бізнес. Причому такий вид друку підходить для нанесення зображення на різні матеріали та вироби: футболки, худі, кепки, а також крім текстилю, шкіра, дерево, пластик, скло і т.д.

Термотрансферний друк підходить для одягу, рюкзаків, сувенірної продукції та ін. Термодрук за допомогою термотрансферного паперу дозволяє переносити зображення практично будь-якої складності. Процес перенесення триває мало часу. Картинка виходить високої якості та на виробі виглядає об’ємно. Технологія термотрансферу дуже проста і вимагає спеціальних навичок від оператора.

Устаткування термотрансферного друку на одязі

Термотрансферний друк вимагає, щоб у наявності було наступне обладнання: принтер, плоттер, термопрес.

Плоттер – це пристрій, який за заданою програмою вирізує малюнок трансферної плівці. Для перенесення зображення за допомогою термотрансферного паперу використовуються спеціальні принтери, які заправляються так званим «твердим» чорнилом. Для всіх видів термотрансферного перенесення зображення на тканину потрібний термопрес. Такі преси складаються з двох платформ – нижньої та верхньої. Нижня платформа – нерухома, на неї укладається матеріал та зверху термотрансферний папір або плівка зображенням униз. Верхня платформа нагрівається та притискає носій до тканини.

Залежно від виду тканини та якості витратних матеріалів температура та час, на який притискається тканина, можуть бути різними. На термопресах є можливість вибору часу та сили притиску, а також температури нагрівання платформи. Перед початком роботи слід визначити ці параметри експериментальним шляхом. У більшості моделей термопресів діапазон регулювання температури від 0 до 220⁰С. Сила притиску регулюється переважно механічним шляхом.

термопрес Рікома, термотрансферная печать оборудование

Компанія Ricoma пропонує термопреси для різноманітних виробів. Це плоскі преси для термотрансферу на футболки або інші текстильні вироби, спеціальні преси для друку на кепках, чашках. Основною особливістю, якою володіє кожен прес для терсопереносу Ricoma є рівномірне нагрівання всієї поверхні притискної платформи. Це дуже важливо для отримання якісного результату термотрансферу. У випадку, якщо платформа нагрівається нерівномірно (що часто зустрічається в пресах низької якості), друк на різних частинах малюнка буде відрізнятися і це позначиться на зовнішньому вигляді виробу. Крім того, плоскі та кепкові термопреси Ricoma мають систему автоматичного підняття притискної платформи після закінчення часу притиску, що дуже зручно для оператора і збільшує продуктивність роботи. Сенсорна панель управління термопресів Ricoma дає можливість швидко та зручно вибирати параметри для термоперенесення, а на великому екрані відображаються значення параметрів, а також виробничий звіт (кількість виконаних робіт).


Василь Алєксєєв

Автор статтіВасиль Алєксєєв, провідний менеджер офіційного представництва RiCOMA International Corporation в Україні. Має 15-річний досвід продажів та обслуговування вишивальних машин. Автор статей у фахових журналах та періодичних виданнях.


Схожі статті: