Сучасна вишивка народів світу

современная вышивка народов мира

З найдавніших часів народи використовували візерунки на одязі як магічний оберег, для проведення різних ритуалів і для розпізнавання статусу, місця народження та діяльності. Так з’явилася вишивка – найдавніший вид рукоділля. Сучасна вишивка зберегла й донині всі традиції створення унікальних народних елементів кожного куточка нашої планети. Сучасна вишивка на одязі вже давно перестала бути святковою і увійшла до повсякденної традиції носіння без прив’язки до нашого місця проживання. Вишивка сучасна використовується у всіх сферах побуту: в одязі, постільній білизні, дрібних аксесуарах і навіть у взутті. На кожному з перерахованих виробів можна вишити чудові орнаменти з традиційними народними елементами та просто з побутовими сюжетами. Розглянемо детальніше найяскравіші зразки народної вишивки.

Японська вишивка 

Японська вишивка унікальна за своєю різноманітністю та неповторністю. Головні японські техніки виконання стібків – сашико, темарі, сатинова гладь. Японська вишивка сашико — це класична вишивка Японії, яка з’явилася на початку ХVII століття як декоративний шов, щоб «прикрасити» місце штопки. Бідні селянки Японії з метою продовження терміну служби одягу та постільної білизни підшивали вироби новими тканинами. “Сашико” буквально перекладається як “маленькі уколи”, але дослівний переклад означає “велике щастя”. Сашико виконується вручну за допомогою ниток, виготовлених на 100% з бавовни, на темно-синьому фоні. Ця техніка ідеально підходить для оформлення подушок, скатертин та інших текстильних виробів. Для сашико характерними є геометричні мотиви. Найпоширеніший мотив, яким виділяється японська вишивка – квіти. Майстри вишивають розкішні візерунки із зображенням птахів, метеликів, хризантем, цвіту сакури тощо. Вишити такі візерунки дуже складно, тому що використовуються шовкові нитки. Справді, сашико – японське мистецтво вишивки. Його краса – у простоті.

японська вишивка

У японському рукоділлі відомі безліч способів вишивки: канзаші, модест, бунка, але найпростіший і найпопулярніший японський стібок сашико, відомий нам як шов «вперед голкою». Так історично склалося, що Японія тривалий час залишалася «закритою» державою (до 1860-х років у Японії було заборонено торгівлю з іншими країнами). Можливо, саме з цієї причини «країна сонця, що сходить» змогла зберегти свої культурні цінності та традиції, одна з яких – сашико. Сучасні вишивальниці використовують сашико в одязі як декор для прикраси джинсових виробів та інших щільних видів тканини. Своїм дбайливим ставленням до речей, японці змогли продовжити життя не одному кімоно та ковдрі сторіччя тому. Сучасний світ має брати приклад і пам’ятати, що техніка сашико це майбутнє для нашої планети.

У цій техніці можна вишивати і на машинці. Але якщо вручну ми маємо дотримуватися правила не з’єднувати стібки між собою, то на обладнанні ми цього зробити не можемо. Та на якість малюнка це ніяк не вплине. З вишивальними машинами Ricoma ви зможете вишивати на будь-якій тканині, навіть делікатній, вигадуючи свої «японські» візерунки.

Угорська вишивка     

В Угорщині існує безліч традицій вишивки, найбільш відомими з яких є матіо (Matyo) та калоча (Kalocsa). Матіо – етнічна група, яка проживає в північній частині Угорщини. Народний костюм цієї групи — один із найбарвистіших в Угорщині. У центрі вишивки матіо – велика квітка троянди або півонії, навколо якої вишиті дрібні квітчасті візерунки. Традиція вишивки розвинулася лише у другій половині ХІХ століття. Серед інших відомих мотивів: тюльпани, серце та птахи. Кольори, що використовуються в матіо, представляють цикл життя:

 • чорний – колір землі, що дає врожай;
 • червоний – радість;
 • жовтий – колір сонця;
 • синій – смуток.

Після Першої світової війни з’явився і зелений колір – колір жалоби. Пам’ять про війну зазвичай зображується зеленими рядами довкола вишитого виробу. Матіо найчастіше вишивають на лляних виробах з використанням двох основних стібків: прямого та контурного. Калоча – угорське вишивальне мистецтво, яке з’явилося у 1860-х роках на заході, у місті Калоча. У цьому районі була дуже популярна біла вишивка з отворами замість візерунків, так звана «дірява вишивка».

угорська вишивка

 

Мотиви були запозичені з природи: грона винограду, бузок, конвалія, троянда, фіалка. Вишивали білими нитками, оскільки кольорова нитка була дорогою і стала популярною лише наприкінці ХІХ століття. Тоді отвори у малюнках почали заповнювати кольоровою пряжею. До 1930-х років вся вишивка та одяг сільських дівчат з Калоча були справжньою кавалькадою квітів, і навіть місцеві жителі давали своїй пряжі спеціальні назви: «червоний тюльпан», «жовтий від заздрощів», «синій дикий голуб», «гусячий зелений» та інші. Оживити будь-які квіткові угорські мотиви можна за допомогою вишивального обладнання Ricoma. Спеціальні програми для вишивальних машин дозволяють завантажувати будь-які зображення з носія та переносити їх безпосередньо на вибрану тканину.

Індійська вишивка 

Індійська вишивка згадується у літературі V століття. Індія завжди славилася традиційною вишивкою. На тканині вишиваються казкові візерунки, які потім переливаються різноманітністю кольорів та відтінків: охра, теракот, кармін, бірюза, смарагд, блакитний, фіолетовий і фуксія. До речі, всі барвники, що використовуються у цьому виді рукоділля, повністю натуральні за своїм складом. У цій спекотній країні традиційно носять легкі та натуральні тканини, що добре охолоджують тіло: шовк, шифон, шифон, атлас. Головним інструментом в індійській вишивці є голка, схожа на дуже тонкий гачок з гострим кінцем. Саме вишивка індійським гачком дозволяє створювати петлі та повторювати їх у вигляді ліній ланцюжкових стібків. Тканина натягується на раму, і стібки виглядають як машинні. Майстри зазвичай створюють індивідуальні мотиви, які зображують людей, тварин, квіти, геометричні візерунки та міфологічних персонажів.

індійська вишивка

Вишивка в Індії включає в себе десятки технік вишивки, які різняться залежно від регіону та стилю одягу. Індійська вишивка гачком має основні підвиди:

 1. Шіша ( в перекладі з хінді – «маленьке шкельце») – оригінальна вишивка з використанням дзеркальних частинок, що виблискують та переливаються на сонці. Цей барвистий стиль вишивки традиційно використовувався тільки для одягу, але тепер його можна знайти і на аксесуарах.
 2. Чиканкарі – один із стародавніх видів індійської вишивки. Це техніка вишивання білою пряжею на тонкій основі.
 3. Канта – візерунки створюються на багатошаровому полотні з використанням старих ниток. За допомогою цієї техніки шили зимові ковдри, невеликі молитовні килимки і навіть ковдри для новонароджених. Базові рядки бувають у вигляді сіток, прямих або хвилястих ліній, контурів та багатьох інших типів стібків.

Оскільки робота дуже копітка і складна, ці вироби передавалися з покоління до покоління. Зардозі – найбагатша форма індійської вишивки – зарі, або зардозі, відома з кінця XVI ст. Слово «зардозі» походить від двох перських слів: зар – «золото» та дозі – «вишивка». У цьому стилі вишивки використовується металева нитка. В Індії візерунки зардозі прикрашають весільні сукні, поверхні сумок, взуття, подушок та штор. За допомогою вишивальних машин Ricoma ви зможете відтворити індійські мотиви на текстильних виробах навіть за допомогою металізованих ниток.

Швейцарська вишивка  

Найпопулярніша вишивка у швейцарців сант-галлена, іноді відома як «швейцарська вишивка», це вишивка регіону Сант-Галлен. Колись цей регіон був найбільшим та найважливішим експортним регіоном вишивки. З 1889 року дівчатам цього регіону було доступне навчання вишивки, яке фінансувалося державою. Це детальна та тонка вишивка білими бавовняними нитками, виконана декількома стібками на тонкому білому батисті. Швейцарські білі хусточки були обов’язковим атрибутом вишуканих вікторіанських жінок, адже вони вишивались вручну. Ще один тип швейцарської вишивки appenzell.

швейцарська вишивка

Він відомий як французький стиль вишивки ще з XVIII ст. Його характерна риса – вставки голчастого мережива та хитромудрі ініціали з традиційними фольклорними візерунками. Наймилішою та надзвичайно домашньою швейцарською вишивкою вважається вишивка з візерунком «курячі лапки». Це вишивка на картатих тканинах з використанням білих ниток такими способами стібків, як хрест, напівхрест і «сніжинка». Спробуйте створити свої швейцарські шедеври за допомогою вишивальних машин Ricoma з різними видами стібків. Додайте затишку своєму житлу.

Італійська вишивка 

італійська вишивка

Італійська вишивка барджелло – дуже яскрава техніка у старовинному флорентійському стилі, що дозволяє створювати об’ємні кольорові та вогняні візерунки. У період Відродження такими візерунками придворні дами прикрашали  предмети інтер’єру. Барджелло дуже легко сплутати з гладдю. Але головна відмінність італійської вишивки – процес вишивки виконується з нахилом в один бік. Її можна зробити абсолютно на будь-якому м’якому матеріалі. Барджелло дуже красиво виглядає на поверхнях гаманців, сумочок та суконь. Створити тривимірну вишивку в італійському стилі можна за допомогою обладнання Ricoma. Комп’ютер сам розпізнає схему і додаватиме нові кольори в міру їх потреби.

Російська вишивка  

російська вишивка

Період розквіту російської вишивки припадає на XVI – XVII ст. Простих сільських дівчаток вже з раннього віку навчали мистецтву вишивання та шиття. Російська народна вишивка створювалася у різний спосіб: хрестиком, гладдю, московським швом. Найпопулярнішими орнаментами російської вишивки були хрест, ромб, зображення птахів, коней та дерева. Хрест охороняв від злих духів, а ромб символізував родючість. Найпоширеніший орнамент російської народної вишивки – зображення Роди – матері в оточенні оленів. Він служив оберегом від різних напастей. Основними джерелами виготовлення тканин були льон та конопля. З них ткали білизну, а нитки для вишивання використовували лляні або вовняні. Головний колір російської вишивки – червоний з безліччю відтінків: від темно-чорничного до оранжевого, чорний колір не характерний російській вишивці. Найпростіший спосіб відтворити старовинні схеми російської вишивки – вишивальні машини Ricoma. Ви просто завантажуєте файл із потрібним зображенням, і обладнання автоматично робить за вас усю вашу роботу.

Українська вишивка 

Дослідження вчених довели, що українська вишивка виникла ще у VI столітті. Здавна саме вона мала глибокий сакральний зміст і використовувалася не лише як елемент внутрішнього оздоблення чи гардеробу. Всі дівчата вишивали шалі, що служили оберегом для їхніх коханих, а старші жінки шили рушники, щоб захистити свої будинки від темних сил. Окремої уваги заслуговує вишиванка – домашні жіночі та чоловічі сорочки. Вишитим на них зображенням надавали особливого, символічного значення:

 • калина – безсмертя предків та кров;
 • восьмикутна зірка є символом материнства;
 • троянда символізувала життя та його відродження;
 • дуб символізує чоловічу силу та енергію та вишивався виключно на чоловічому одязі.
 • мак – захист від темних сил;
 • різні геометричні форми служили захистом від злих духів.

українська вишивка

Вишивка українська характеризується використанням лляного полотна з яскраво-червоним малюнком, вишитим хрестиком, напівхрестом або ажуром. Але в орнаменті використовувався не лише червоний. Українська народна вишивка має багату кольорову палітру:

 • червоний колір – приваблює позитив та любов, а також захищає від темної енергії.
 • білий – символізує сонце та захист від злих духів.
 • чорний – трактується не як символ смерті, а як любов до землі, що дає врожай.

Більше про українську вишиванку читайте тут: Цікаве про українську вишиванку: орнаменти та їх значення

Щоб не витрачати час на ручну вишивку, вибирайте обладнання для вишивання Ricoma. Машина сама створить яскравий шедевр, ви просто вибираєте візерунок і завантажуєте на комп’ютер.       Поява та поширення машинної вишивки здійснила справжню революцію у цій галузі рукоділля. З використанням сучасних шаблонів та нових технік вишивка перетворилася на сучасний вид мистецтва. Допомогти та розібратися у цьому «мистецтві» допоможуть професіонали компанії Ricoma. Вам підберуть вишивальне обладнання, встановлять у вас вдома або в робочому приміщенні, проведуть навчання і розкриють секрети, як зробити з хобі прибутковий бізнес-проект.


Олександр Якимович

Автор статтіОлександр Якимович, керівник офіційного представництва RiCOMA International Corporation в Україні. Має 15-річний досвід в організації вишивального бізнесу та обслуговуванні вишивальних машин. Ведучий авторських семінарів і майстер-класів по вишивальному бізнесу. Автор статей з відповідної тематики.


Схожі статті: