Машинна вишивка по трикотажу: технологія і поради експертів

машинная вышивка на трикотаже

Особливості трикотажу

У різних технологіях вишивки окремо заслуговує на увагу машинна вишивка на трикотажі. Трикотаж – це еластична тканина, яка має властивість розтягуватися. Відповідно під час шиття трикотажу або вишивки на трикотажі часто виникає проблема деформації тканини. Більшість видів трикотажних матеріалів характеризуються чітко вираженими переплетеннями волокон. Ця особливість може привести до пропусків стібків при вишивці. Крім того, трикотажна тканина буває різна. Це може бути грубий трикотаж, зв’язаний товстою ниткою, а може бути прогумована тканина для купальників. І в тому і в іншому випадках необхідно ретельно підібрати налаштування машини. Про те, як це зробити ми розповімо в кінці статті. Вишивка на трикотажному полотні вимагає приділяти більше уваги зав’ялюванню, підбору ниток, голок і т. д.

Технологія машинної вишивки на трикотажі

Для якісної вишивки на трикотажних матеріалах необхідно розробити правильну технологію, яка буде враховувати особливості тканини. Для більшості видів трикотажу необхідно використовувати стабілізатор (флизелін), щоб уникнути деформацій матеріалу. Потрібно вибирати наскільки можливо малі п’яльця, щоб тканина не провисала.

Важливою умовою якісної вишивки по трикотажу є правильно розроблений дизайн вишивки. При створенні вишивального файлу необхідно, щоб стібки були дуже щільними, через те, що в цьому випадку можливе зминання тканини й часті обриви ниток. При вишивці великих площ потрібно програмувати попередню прошивку для більш якісного результату.

Вишивка на тонкому трикотажі

Очевидно, що при вишивці на тонких матеріалах необхідно використовувати тонкі голки. На відміну від більшості тканин, флизелін доведеться використовувати клейовий і приклеювати до матеріалу. В інших випадках краще використовувати не клейовий флизелін, оскільки в процесі вишивки голка нагрівається і плавить клей, який забиває вушко і відбуваються обриви ниток. Часто тонкий трикотаж, особливо якщо це слизька тканина, не тримається як слід в п’яльцях. В такому випадку досвідчені вишивальники використовують канцелярські затискачі, щоб краще стиснути п’яльця, або намотують на довгих частинах п’ялець лейкопластир для того, щоб рамки п’ялець більш щільно прилягали один до одного.

Вишивка гладдю на трикотажі

При вишивці гладдю на трикотажних полотнах важливо звернути особливу увагу на те, щоб у вишивці не було занадто довгих стібків, великі площі необхідно зашивати стилем «татамі» або невеликими заповнюючими стібками. Довгі стібки можуть стягувати матеріал.

Машинна вишивка бісером на трикотажі

Часто вишивальники цікавляться як вишивати бісером. На жаль на цей момент машинна вишивка бісером дуже недосконала. Для цього використовуються два види пристроїв: вишивка бісером зі стрічки й з бункера. У першому варіанті використовується спеціальна стрічка, на яку прикріплено бісер, вона продається скрученою в котушку. Ця стрічка подається в спеціальний пристрій, який схожий на пристосування для вишивки паєтками. У другому бісер насипається в спеціальний бункер і з нього подається під голку. Конструкцію зі стрічкою використовують практично всі відомі виробники вишивальних машин. Але стрічки з бісером – це дефіцит, знайти їх у продажу дуже складно. Ці пристрої дуже рідкісні й продавці витратних матеріалів для вишивки не пропонують стрічок з бісером, а ціна машини збільшується досить істотно.

Пристрій з бункером для насипного бісеру пропонують китайські виробники сумнівної якості та, чесно кажучи, ці пристрої належним чином не працюють. Така система дуже примхлива і складна в налаштуванні.

Як вишивати на трикотажі – поради експертів

Для якісної вишивки на трикотажі необхідно правильно підібрати голки. Існують спеціальні голки для трикотажу. Вони мають заокруглене вістря, і не розрізають волокна тканини, а розсовують їх. Такі голки мають маркування SES. Якщо машина при вишивці на трикотажі пропускає стібки – міняємо голки на трикотажні. Досвідчені вишивальники, особливо на багатоголових машинах, часто зап’ялюють в бордюрну раму флизелін, а до нього кріплять елементи крою, на яких потрібно вишивати. Для цього використовують двосторонній скотч, шпильки або спеціальний клей для тканини.

Щоб вишивка на трикотажних матеріалах була якісною, відбувалася без обривів нитки та щоб уникнути браку, звичайно необхідна хороша вишивальна машина Ricoma. Машини цієї американської компанії ідеально вишивають на всіх видах трикотажу, конструкція механізму переміщення тканини дозволяє отримати на трикотажних полотнах вишивку найвищої якості. Фахівці Ricoma-Україна завжди готові поділитися досвідом у технології вишивки на трикотажі та допомогти у виборі вишивальної машини.


Олександр Якимович

Автор статтіОлександр Якимович, керівник офіційного представництва RiCOMA International Corporation в Україні. Має 15-річний досвід в організації вишивального бізнесу та обслуговуванні вишивальних машин. Ведучий авторських семінарів і майстер-класів по вишивальному бізнесу. Автор статей з відповідної тематики.


Схожі статті: