Вишивка – потужний етнічний бренд України

вышивальный бизнес

В Україні вишивка є одним із найбагатших виявів декоративного-прикладного мистецтва. Багатство кольорів та технік вишивання, глибина символізму орнаментів та сама її популярність  зумовлені тим, що традиція сягає своїм корінням дуже давніх часів. Науковці вважають, що вишивки на теренах сучасної України були відомі ще в II ст. до н. е. 

Українські Народні Традиції

Для українців вишивка на сорочках, рушниках, ужитково-побутових виробах завжди мали і мають особливе значення. Це особливі обереги, які створюють позитивну енергетику і захищають від усього лихого. Власне тому, традиція вишивання, попри зміну державних утворень упродовж століть і тисячоліть, у цій країні не переривалася.

У кожній сім’ї мами й бабусі вчили дівчат вишивати, супроводжуючи процес традиційними співами, що сприяло глибокому інтуїтивному розумінню семантики вишиваних орнаментів та образів.

Особливе значення вишивки у житті українців відтворене у пісні «Два кольори мої, два кольори». Оспівується переплетення червоного та чорного кольору, які є характерними для вишивки у багатьох етнічних регіонах країни. За одним із давніх переписів цієї пісні, червоний колір охоплює поняття любові як рушійної сили життя, а чорний – це земля, яка годує і збагачує.

Кожна дівчина, готуючись до заміжжя мала вишити собі до весілля придане – сорочки та рушники, які потім мали служити вірними захисниками її сім’ї.

Унікальність Української Вишивки

Разом із цим, практика вишивання не обмежувалася суто народною традицією. Школа високого вишивального мистецтва розвинулася за часів Київської Русі, і багата оздоба вбрання князівського двору та духовенствам не раз дивувала тогочасну Європу та Константинополь. У 17-18 ст., коли в Україні був численним клас заможних родів та для здійснення влади обирали гетьманів. Вони повинні були на рівні комунікувати з владоможцями сусідніх країн, нав’язувати культурні та дипломатичні відносини з європейськими королівствами та імперіями. Тому українська вишивка дуже модернізувалася.

За рівнем світськості, багатства та вишуканості вона не поступалася тенденціям придворної моди Франції, Італії, Іспанії. Дослідники називають той період «українським вишиваним бароко».

Українські суспільні, культурні діячі, політики завжди розуміли унікальність та силу української вишивки. У другій половині ХІХ ст., коли землі України були у складі двох імперій, українська інтелігенція була головним захисником української культури.

Відомим є факт:

Відомий поет, письменник, вчений, журналіст і політик Іван Франко в тогочасній Австро-Угорській імперії запровадив нову моду: він носив з європейським костюмом-трійкою традиційну вишиванку

У ХХ ст. українська вишивка отримала визнання світових знаменитостей. Зокрема, традиційну чоловічу вишиванку одягав геніальний Пабло Пікассо. Її йому подарувала дружина Ольга Хохлова, відома балерина, родом із українського міста Ніжина.

Відомою є також світлина Джимма Морріссона, соліста «The Doors», одягненого в українську вишиванку. Таким його у 1966 році побачив і зафіксував культовий американським фотограф Гай Вебстер. Поціновувачі припускають, що вишиванку Джиму Моррісону подарував Енді Уорхол. Він був небайдужий до свого походження (Закарпаття) та періодично відвідував український етномагазин «Surma» у Нью-Йорку.

Сучасна Вишивка

Сучасні українці вважають для себе особливою гордістю одягати вишиванки на головні приватні, релігійні та державні свята та навіть запровадили День вишиванки наприкінці травня.

Одягати українські вишиванки є модно. Цей потужний запит розуміють дизайнери і в Україні, і закордоном. Стародавні орнаменти, завдяки можливостям сучасного комп’ютерного вишивального обладнання, перетворюються на ультрасучасний впізнаваний тренд у моді та декоруванні.

Протягом останнього десятиліття натхнення для нових колекцій з української вишивки черпали дизайнери дому Dolce&Gabanna, Gucci, Valentino, Жан Поль Готьє, Джон Гальяно та інші.

У сучасній Україні вишивка переживає процес бурхливого відродження та розвитку: постійно з’являються нові бренди, що використовують промислову вишивку у колекціях, розрахованих на масових та ексклюзивних клієнтів.


Олександр Якимович

Автор статтіОлександр Якимович, керівник офіційного представництва RiCOMA International Corporation в Україні. Має 15-річний досвід в організації вишивального бізнесу та обслуговуванні вишивальних машин. Ведучий авторських семінарів і майстер-класів по вишивальному бізнесу. Автор статей з відповідної тематики.


Схожі статті: